agahi1400

  • ۰
  • ۰

کولر گازی اسپلیت

اسپلیت

همه دوست دارند در گرما و رطوبت تابستان خانه ای با طراوت و خنک داشته باشند. با این حال ، تهویه مطبوع  مرکزی گران است ، و باز کردن پنجره ها باعث ورود سر و صدای بیرون به داخل منزل می شود . اگر به دنبال یک روش مقرون به صرفه و بدون مانع برای وارد کردن هوای خنک به خانه خود هستید ، یک سیستم تهویه مطبوع تقسیم شده یا اسپلیت می تواند بهترین پاسخ باشد.

 

کولر گازی اسپلیت چیست؟

کولر گازی یا اسپلیت نوعی دستگاه خنک کننده و تهویه مطبع  محیط است که از یک واحد خارجی و یک پنل داخلی تشکیل شده است. واحد خارجی بر روی دیوار خارجی یا نزدیک آن نصب شده  که می تواند هوای خنک را از طریق پنل های داخلی به داخل خانه هدایت کند.

واحد خارجی اسپلیت یک  کمپرسور ، سیم پیچ کندانسور و سیم پیچ انبساط یا لوله مویرگی را در خود جای داده است و واحد داخلی با ظاهری زیبا شامل سیم پیچ خنک کننده ، یک دمنده بلند و یک فیلتر هوا است.

 

بر خلاف سیستم های خنک کننده قدیمی مانند کولر  که به مجموعه ای از کانال های متصل به شبکه در سراسر سقف نیاز دارد ، کولرهای گازی اسپلیت به مجموعه ای از لوله ها متصل می شوند تا هوای خارجی را به فضای داخلی متصل کنند و به همین دلیل از آن به عنوان یک سیستم تهویه مطبوع بدون کانال یاد می شود.

 

از نظر انرژی ، یک  اسپلیت با بالاترین درجه نه تنها به سیستم شما اجازه می دهد تا انرژی بیشتری داشته باشد و منزل شما را به بهترین نحو خنک کند ، بلکه به تمیز نگه داشتن محیط  منزل شما کمک می کند و با هدر دادن انرژی کمتر صورتحساب قبض ماهیانه  شما را کاهش می دهد.

 

شما از طریق یک پیمانکار متخصص می توانید متراژ اتاق ها و سالن خود را اندازه گیری کرده  و نوع اسپلیت متناسب با متراژ واحد خود را خریداری نمایید.  بدین ترتیب  نه تنها در مصرف انرژی و پول خود صرفه جویی می کنید بلکه در تمام طول سال می توانید از تهویه مطبوع لذت ببرید.

کولر گازی اسپلیت با سایر واحدهای A / C یا سیستم های خنک کننده  چه تفاوتی دارد؟

نصب کولر گازی اسپلیت بسیار ساده تر است زیرا نیازی به کانال کشی ندارد. بلکه واحدهای داخلی و خارجی با مجموعه ای از سیم های برق و لوله متصل می شوند. این برای صرفه جویی در هزینه شما و آراستگی محیط شما مفید است.

کانال کشی مورد نیاز برای بسیاری از واحدهای A / C سنتی یا کولر ها  به طور کلی باعث افزایش مصرف انرژی می شود ، زیرا بسیاری از واحدهای A / C متمرکز انرژی زیادی را به دلیل تبادل گرما در سیستم مجرای هوا از دست می دهند. بدین ترتیب در سیستم تهویه مطبوع اسپلیت فرصت کمتری برای از دست دادن گرما یا انرژی وجود دارد

فن کویل سقفی توکار

ویژگی های مثبت کولر گازی یا اسپلیت

کولر گازی و یا اسپلیت مزایای زیادی نسبت به سایر روش های خنک کننده دارند .یکی از مزایای بارز آن عملکرد بی صدا سیستم تهویه مطبوع اسپلیت است. قطعاتی از  کولر گازی که بیشترین میزان صدا را دارند ، کمپرسور و فن خنک کننده کندانسور است که در سیستم تقسیم ، کمپرسور و فن خازن در خارج از محیط در حال خنک شدن قرار دارند بنابراین منابع اصلی سر و صدا بیرون از خانه بوده و در محیط داخل هیچ گونه صدایی ایجاد نمی کنند.

یکی دیگر از مزایای سیستم تهویه مطبوع اسپلیت این است که شما می توانید یک سیستم مولتی اسپلیت را انتخاب کنید ، بدین ترتیب می توانید چندین پنل داخلی را  به یک واحد خارجی متصل نمایید. این امر باعث می شود تا با استفاده از دو واحد خنک کننده داخلی بتوان چندین اتاق را خنک کرد و یا دما را در یک اتاق بزرگ حفظ کرد.

اگر خانه شما کانال کشی کولر  ندارد ، کولر گازی اسپیلت گزینه خوبی است زیرا هزینه اضافی نصب کانال در هر اتاق را متحمل نمی شوید.

برخی از سیستم های اسپلیت به گونه ای طراحی شده اند که هم می تواند گرمایش و هم سرمایش محیط شما را تامین کند به همین دلیل شما با خرید یک اسپلیت از داشتن کولر و بخاری بی نیاز می شوید و به راحتی می توانید گرمایش و سرمایش محیط خودرا تامین کنید.

یک مزیت بزرگ برای سیستم های تهویه مطبوع اسپلیت ، گزینه توسعه سیستم با خروجی هوای اضافی برای اتاق های دیگر است. هر یک از پنل ها دارای ترموستات مخصوص به خود است که به شما امکان می دهد تا در صورت لزوم با کنترل فردی روشن یا خاموش شود بدین ترتیب هر واحد داخلی می تواند به طور مستقل کار کند تا آسایش هوا را فقط در اتاق های مورد نیاز فراهم کند.

فن کویل کانالی

کولر گازی اسپلیت روشی کارآمد و مقرون به صرفه برای خنک سازی منزل است. لازم به ذکر است که هزینه اولیه این نوع واحد تهویه مطبوع به طور قابل توجهی بیشتر از کولر است و به نصب حرفه ای نیاز دارد. با این حال ، مبلغی که در قبض های انرژی خود صرفه جویی می کنید و همچنین طول عمر بیشتر واحد ، برای شما ارزش بیشتری خواهد داشت. فن آوری های پیشرفته اینورتر و پمپ حرارتی اسپلیت با صرف هزینه های کم ، بازده و صرفه جویی بیشتری در انرژی  دارند.

اندازه جمع و جور و سهولت نصب ، کولرهای گازی را به گزینه ای محبوب برای پروژه های جدید ساخت و ساز و بازسازی تبدیل کرده است. اسپلیت ها  با استفاده از فناوری پیشرفته و منحصر به فرد خود ، با با ظرفیت بالا ، عملکرد بی نظیر و صرفه جویی در مصرف انرژی را افزایش می دهند.

 

نصب کولر گازی اسپلیت

نصب صحیح سیستم تهویه مطبوع اسپلیت از اهمیت زیادی برخوردار است اگر نصب آن به درستی نصب نشود ، سه اتفاق می افتد.

 

اولاً ، این سیستم در ظرفیت واقعی خود گرم و خنک کننده نخواهد بود.

دوم ، چون کارایی موفقی ندارد ، موجب افزایش هزینه برق مصرفی شما می شود.

سوم ، مانند اکثر دستگاه ها ، اگر دستگاه به روشی که برای کار طراحی شده کار نکند ، فشار اضافی باعث کاهش عمر سیستم شما می شود.

ملاحظات دیگر

به خاطر داشته باشید که برای نصب اسپلیت حتما از افراد متخصص و نمایندگی های معتبر کمک بگیرید زیرا نصب آن توسط افراد غیر متبحر نه تنها باعث ایجاد هزینه اضافی بر دوش شما می شود بلکه در صورت بروز مشکل و یا خرابی ضمانت نامه آن باطل گردیده و دستگاه شما شامل ضمانت نامه نمی شود بنابراین نصب اسپلیت حتما باید توسط افراد متخصص از نمایندگی های معتبر انجام شود

انواع کولرگازی

سیستم  تهویه مطبوع  و خنک کننده بخشی جدایی ناپذیر در هر خانه است و بخش عمده ای از بودجه لوازم خانگی شما را اشغال می کند. در هنگام خرید انتخاب صحیح بسیار مهم است زیرا خنک سازی ، راحتی و مصرف انرژی خانه مستقیماً به آن بستگی دارد. انواع مختلفی از کولرهای گازی وجود دارد که هرکدام موافقان و مخالفان خود را دارند.

بیایید انواع کولرهای گازی موجود در بازار را مرور کنیم تا بتوانید در مورد سیستم تهویه مطبوع و کننده محیط خود تصمیم صحیح بگیرید

چند نوع اصلی از مدل های کولرگازی در بازار وجود دارد. هر نوع کولر گازی برای فضای خاصی طراحی شده و هدف خاصی را برآورده می کند.

انواع مختلف کولرگازی به شرح زیر است:

کولر گازی مرکزی

کولر گازی مینی اسپلیت داکتلس

کولر گازی پنجره ای

کولر گازی قابل حمل

کولرگازی دوگانه یا هیبریدی

 کولر گازی هوشمند

کولر گازی ژئوترمال

در اینجا تجزیه و تحلیل 4 فاکتور مهم برای انتخاب بهترین نوع AC برای خانه شما ذکر شده است ، که در زیر شرح داده شده است:

دستگاه هواساز صنعتی

بودجه

مصرف انرژی

مورد نیاز و نگهداری فضا

قدرت خنک کننده

عوامل مهم هنگام انتخاب بهترین نوع کولر برای خانه شما

مینی چیلر

کولر گازی مرکزی

اگر خانه بزرگی دارید و می خواهید چندین اتاق را به طور هم زمان خنک کنید ، این نوع تهویه مطبوع مناسب شما است. یک واحد تهویه مطبوع مرکزی از سیستم اسپلیت استفاده می کند که هوا را از طریق مجاری نصب شده در خانه تنظیم می کند. همچنین به عنوان سیستم داکت شناخته می شود.

سیستم اسپلیت ترکیبی از دو واحد اصلی است. واحد خارجی که در کندانسور و کمپرسور بسته بندی می شود. در حالی که واحد داخلی شامل سیم پیچ اواپراتور و هواگیر است. مانند هر کولر گازی معمولی ، تهویه مطبوع مرکزی نیز از ماده مبرد در حذف گرما از هوای داخلی استفاده می کند. این گرما به بیرون از منزل کشیده می شود و هوای خنک از طریق مجاری وارد می شود.

 

با استفاده از فناوری مدرن HVAC ، ترموستات های قابل برنامه ریزی را می توان با تهویه مطبوع مرکزی برای تجربه یک خانه هوشمند همراه کرد.

 

مزایای کولرگازی مرکزی:

همه اتاقهای متصل به مجاری را به یکباره خنک می کند ، بنابراین در کمترین زمان یک محیط خنک تر و تنظیم شده در اطراف خانه ایجاد می کند.

از آنجا که هوای خنک در همه اتاق ها جریان دارد ، رطوبت اطراف خانه کاهش می یابد و باعث راحتی بیشتر محیط می شود.

 

معایب سیستم تهویه مطبوع مرکزی:

این انرژی زیادی را مصرف می کند و منجر به قبض های بالاتر انرژی می شود.

در صورت بروز مشکل در مجاری ، ممکن است این واحدها کارایی و اثر بخشی خود را از دست بدهند.

 

کولر گازی مینی اسپلیت داکتلس

اگر می خواهید کارایی بهتری داشته باشید ، یا می خواهید کانال های زیادی را از بین ببرید ، یا فقط می خواهید بخشی از خانه شما خنک شود ، پس انتخاب کولر گازی مینی اسپلیت بدون کانال یک انتخاب عالی است.

 

چنین نوع کولر گازی ترکیبی از یک واحد خارجی است که شامل یک کمپرسور و یک کندانسور است که همراه با یک یا چند پنل داخلی است. این پنل های داخلی بر روی یک دیوار نصب شده و مجهز به دمنده های هوا هستند. واحدهای داخلی و خارجی از طریق لوله به هم متصل می شوند و مبرد بسته به نوع مصرف از طریق آنها تغییر می کند.

 

از آنجا که این پنل های داخلی کوچک و کم حجم هستند ، معمولاً هر اتاق واحد خود را نصب می کند که می تواند برای گرم کردن یا سرمایش استفاده شود. چنین نوع کولرهای گازی در مقایسه با برخی دیگر از گزینه های موجود در مصرف انرژی بسیار کارآمدتر به نظر می رسند اما اگر قصد نصب یک دستگاه در هر اتاق برای پوشش کل خانه را داشته باشید ، می تواند برای جیب شما نیز سنگین باشد.

 

 پنل با یک کنترل از راه دور تنظیم می شوند اما به همراه یک کنترل کننده هوشمند AC می توانید آنها را با استفاده از تلفن خود ، از هرجایی کنترل کنید!

 

مزایای مینی اسپلیت بدون کانال:

بدون دردسر و مجرای زیادی به راحتی در هر جایی نصب می شود.

این می تواند درجه حرارت هر اتاق را به صورت جداگانه کنترل کند.

معایب مینی اسپلیت بدون کانال:

برای خنک کردن خانه های بزرگ یک پننل کافی نیست.

از آنجا که پنل اسپلیت بدون کانال به صورت دیواری نصب شده است ، بنابراین با چشم غیر مسلح قابل مشاهده خواهد بود.

 

کولر گازی پنجره ای

از آنجا که کولرهای گازی پنجره ای در اندازه های مختلف ارائه می شوند ، اگر می خواهید یک اتاق یک نفره یا یک منطقه کوچک را خنک کنید ، مناسب خواهند بود. اگر سراغ یک کولر گازی پنجره ای بزرگ می روید حتی می توانید یک خانه کوچک را خنک کنید. از ابتدا کولرهای گازی پنجره ای به عنوان قهرمان خنک سازی فضاهای کوچکتر برچسب گذاری شده اند و به عنوان متداول ترین نوع کولر گازی شناخته می شوند.

 

کولر گازی پنجره ای , واحدی است که تمام اجزای آن در داخل یک دستگاه محصور شده اند. این دستگاه گرما را از سمت بیرونی خود خارج کرده و هوای خنک را به سمت داخل اتاق یا محیط هدایت می کند. همانطور که از نام آن پیداست ، در پنجره یا ایجاد سوراخ در دیوار نصب می شود. چنین سیستم های تهویه مطبوع دارای یک فیلتر هستند که به بیرون کشیده می شود تا بتواند برای بازدهی بیشتر سیستم خنک کننده تمیز شود. این سیستم های تهویه مطبوع دارای کنترل بر روی واحد هستند و همچنین ممکن است دارای یک ریموت باشند.

 

مزایای اسپلیت پنجره ای :

نصب آنها بسیار کم هزینه و آسان است.

نگهداری آن آسان است.

 

معایب اسپلیت پنجره ای :

هنگام کار سر و صدای بیشتری نسبت به سایر سیستم های اسپلیت دارد زیرا یک دستگاه دارد و آن نیز داخل خانه نصب می شود.

آنها نمای پنجره شما را می گیرند و برای محیط های اداری و رسمی مناسب هستند.

 

 کولر گازی قابل حمل

کولرهای گازی قابل حمل مشابه کولرهای گازی پنجره ای هستند. آنها همچنین در یک دستگاه منفرد قرار می گیرند و تمام اجزای آن در داخل دستگاه محصور است اما تفاوت آن با اسپلیت پنجره ای این است که این اسپلیت حالت ایستاده و متحرک دارد. بنابراین می تواند از اتاق به اتاق دیگر منتقل شود. تنها چیزی که به آن احتیاج دارد یک پریز برق برای تأمین برق است.

 

اگر می خواهید فضای خنک کننده موقتی داشته باشید یا در هر جایی که نصب کولر گازی پنجره ای یا اسپیلت عملی نیست ، می توانید کولر گازی قابل حمل را انتخاب کنید. این نوع اسپلیت ها بسیار مفید هستند و سایزها و اندازه های متفاوت دارند.

از آنجا که این نوع اسپلیت  قابل حمل در داخل خانه قرار دارد ، فن اواپراتور آن به طور مداوم کار می کند و رطوبت متراکم جمع شده در داخل دستگاه را تبخیر می کند.

 

مزایای کولرگازی های قابل حمل عبارتند از:

می توان آنها را به راحتی در خانه منتقل کرد.

آنها به نصب دائمی نیاز ندارند.

 

معایب کولرگازی های  قابل حمل عبارتند از:

چنین واحدهایی هنگام کار پر سر و صدا هستند.

خنک کردن اتاق های بزرگتر برای آن مشکل است.

 

5. اسپلیت های دوگانه یا هیبریدی

این نوع اسپلیت های ترکیبی هم می توانند سرمایش خانه و هم گرمایش خانه را تامین کنند  بدین ترتیب اسپلیت های دوگانه از نظر گرمایش و سرمایش عملکردی مقرون به صرفه و کارآمد را ارائه می دهد. بسته به درجه حرارت در فضای باز ، سیستم به طور خودکار بین سوزاندن سوخت های فسیلی و مصرف برق جابجا می شود.

در فصل تابستان ، پمپ گرما مطابق عملکرد خود عمل می کند و هوای گرم را از داخل خانه بیرون می کشد و آن را به بیرون ارسال می کند. در طول زمستان ها ، این روند معکوس می شود و گرما در سراسر خانه شما توزیع می شود. هنگامی که درجه حرارت برای عملکرد پمپ گرما خیلی سرد است ، کوره وارد می شود.

 

مزایای اسپلیت هیبریدی:

راحتی داخل خانه را به حداکثر میرساند و هزینه قبض های آب و برق و گاز را کاهش می دهد..

دیگر نیاز به سیستم گرمایش جداگانه ندارید.

معایب اسپلیت دوگانه:

هزینه راه اندازی اولیه و خرید آن کمی بالا می باشد.

 

 کولر گازی هوشمند

سیستم خنک کننده هوشمند خود را با تلفن هوشمند خود کنترل کنید

کولرهای گازی هوشمند نوعی کولر گازی مینی اسپیلت ، پنجره ای یا قابل حمل هستند که قابلیت اینترنت اشیا را دارند. این نوع اسپلیت ها به Wi-Fi متصل هستند و با یک برنامه بومی ارائه می شوند که کنترل  را از طریق تلفن هوشمند فراهم می کند.

 

بسته به سازنده ، این کولرهای گازی دارای ویژگی های بی شماری هستند. برخی از این موارد شامل برنامه ریزی هفتگی ، حالت راحت ، کنترل دامنه دما و بسیاری از ویژگی های دیگر است. با استفاده از این موارد ، می توانید به راحتی و همراه با صرفه جویی در انرژی به راحتی برسید.

 

کنترل کننده های هوشمند اسپلیت همچنین در بازار موجود هستند که کلیه ویژگی های یک سیستم خنک کننده هوشمند را در اختیار هر واحد داکت معمول قرار می دهد.

 

مزایای کولرهای گازی هوشمند:

با امکانات بی نظیر راحتی و راحتی را فراهم کنید.

به صرفه جویی در انرژی کمک کنید.

 

معایب کولرهای گازی هوشمند:

گرانتر از واحدهای معمولی.

اتصال Wi-Fi برای استفاده از همه ویژگی های ضروری است.

 

 

کولرگازی های  ژئوترمال

 

گرمایش و سرمایش زمین گرمایی یک روش نسبتاً جدید محسوب می شود ، این روش با استفاده از خصوصیات عایق بندی زمین کار می کند. از آنجایی که دمای زیر 4 تا 6 فوت زمین بدون توجه به آب و هوا در طول سال ثابت باقی می ماند ، فناوری زمین گرمایی از این مزیت برای گرم کردن و خنک کردن خانه شما با بهره وری بهتر بهره می برد.

 

این سیستم دارای لوله کشی است که شامل یک حلقه است که آب را بین خانه شما ، یک پمپ حرارت و زمین گردش می کند. آنها برای راه اندازی در زیر زمین نیاز به کارهای فشرده دارند.

 

مزایای استفاده از سیستم زمین گرمایی

از نظر مصرف انرژی بسیار کارآمد است.

عمر نسبتاً طولانی تری نسبت به سایر تجهیزات گرمایشی و سرمایشی دارد

 

معایب سیستم زمین گرمایی

از آنجا که حلقه ها در زمین نصب شده اند ، نصب آن  به مکان بستگی دارد.

هزینه راه اندازی بسیار زیاد است.

 

فاکتورهای مهم هنگام انتخاب بهترین نوع کولر برای خانه شما؟

اکنون که انواع تهویه مطبوع موجود در بازار را شناختیم ، وقت آن رسیده است که بهترین سیستم خنک کننده مناسب برای خانه خود را انتخاب کنبد. در اینجا مهمترین عواملی وجود دارد که باید در نظر گرفت:

 

بودجه عامل اصلی انتخاب سیستم تهویه مطبوع منزل شماست

در اینجا رتبه بندی با توجه به بودجه انواع سیستم های خنک کننده آورده شده است. از کمترین به بالاترین:

 

ارزانترین گزینه موجود کولرهای گازی پنجره ای و تهویه مطبوع قابل حمل است. در نظر داشته باشید که چنین نوع کولرهای گازی فقط قادر به خنک کردن یک اتاق واحد هستند.

اگرمی خواهید  فقط یک یا دو اتاق را خنک  کنید ، یک کولرگازی  بدون کانال یا یک مینی اسپلیت برای شما مقرون به صرفه است و می تواند گزینه خوبی باشد. اگر می خواهید کل خانه خود و یا یک فضای بزرگ را خنک کنید سیستم کولرگازی مرکزی گزینه ماسبی برای شما است.

کولرگازی های هوشمند بسته به نوع (پنجره ، مینی اسپلیت یا قابل حمل) کمی گران تر از نمونه های معمولی خود هستند. با این حال ، آنها منجر به صرفه جویی در انرژی می شوند و بنابراین اجرای آن ها در دراز مدت به صرفه است.. کنترل کننده های هوشمند موجود در بازار  حدود 70 تا 120 دلار قیمت دارند و عملکردهای مشابه و حتی بیشتری را ارائه می دهند.

یک کولرگازی مرکزی در مقایسه با انواع قبلی ذکر شده گران تر است اما همچنین موثرتر نیز به حساب می آید. علاوه بر این ، عمر این کولرهای گازی بیشتر از کولرهای گازی قابل حمل و پنجره است. هزینه جاری اینها گرچه بسیار بیشتر است.

گرمایش و سرمایش زمین گرمایی به عنوان گرانترین گزینه موجود در نظر گرفته می شود ، با این وجود آنها تمایل دارند با گذشت زمان و صرفه جویی در هزینه ها ,  قیمت گران خود را جبران کنند. کارایی و اثربخشی واحدهای زمین گرمایی در مقایسه با بقیه انواع کولرگازی های موجود در خارج از کشور قابل مقایسه نیست. گفته شده است که اگر برای تهیه چنین سیستمی هزینه زیادی صرف کنید ، با نصب آن می توانید تقریباً بقیه عمر خود را راحت زندگی کنید.

 

مصرف انرژی

خرید یک سیستم تهویه مطبوع کم مصرف می تواند به شما در کاهش قبض های آب و برق کمک کند .

نسبت کارایی انرژی به عنوان درجه بندی EER نیز شناخته می شود. مهم است که بررسی شود تا مقرون به صرفه ترین گزینه در نظر گرفته شود. هرچه درجه بندی بالاتر باشد ، سیستم از کارایی بیشتری برخوردار است.

 

فضای مورد نیاز و سهولت نگهداری

سهولت تعمیر و نگهداری واحد تهویه مطبوع مهمترین قسمت است اگر می خواهید عمر آن را برای سالهای آینده طولانی کنید. به همین ترتیب ، همیشه کولر گازی مناسب فضای خانه خود بخرید.

 

انواع و مارک های زیادی در بازار موجود است. تصمیم شما برای انتخاب یکی به نیاز فضای شما ، بودجه اختصاص یافته و سهولت استفاده همراه با سهولت نگهداری بستگی دارد.

 

قدرت خنک کننده

این مشخصات فقط برای کولرگازی های هوشمند قابل استفاده نیست بلکه برای هر نوع کولر گازی که قصد خرید آن را دارید ، قابل استفاده نیست. واحدهای حرارتی انگلیس BTU  اندازه گیری ظرفیت خنک کننده یا گرمایش کولر گازی است. هرچه BTU بالاتر باشد ، واحد خنک کننده یا گرمایشی بیشتری دارد.

 

ظرفیت های مشترک BTU از 6000 تا 12000 متغیر است که برای یک اتاق نشیمن در اندازه های متوسط مناسب است. شما باید به دنبال کولرگازی باشید که متناسب با اندازه اتاق شما باشد. این به شما کمک می کند در حالی بهترین میزان سرمایش یا گرمایش را دارید ، حداقل انرژی را مصرف کنید.

 

 

  • ۰۰/۰۶/۰۹
  • مهراد ابراهیمی

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی