agahi1400

  • ۰
  • ۰

لیفتراک هیدرولیک

لیفتراک هیدرولیک

لیفتراک هیدرولیک یکی از قدرتمندترین وسایل نقلیه برای جابه جایی وسایل و بارهای سنگینی می باشد که انسان قادر به حمل و جا به جایی آن ها نیست .لیفتراک با توانایی بالا بردن و حمل وسایل در اندازه های مختلف ، نقش با ارزشی در انواع صنایع مختلف ایفا می کند.

 

هدف یک لیفتراک چیست؟

از لیفتراک عمدتا برای حمل بارهای سنگین در مسافت های طولانی یا سطوح مختلف و ناهموار استفاده می شود. برای پروژه هایی که به مواد زیادی در مکان های مختلف نیاز دارند وجود یک لیفتراک امری ضروری می باشد زیرا از هدر رفتن انرژی و زمان برای بلند کردن و جا به جایی بارهای مختلف جلوگیری می کند و کارها با سهولت بیشتر و در زمان کمتری امکان پذیر می شود.

 

لیفتراک ها از ترکیبی از هیدرولیک ، سیستم قرقره و سایر موارد برای بلند کردن مواد سنگین در فواصل مختلف استفاده می کنند. آنها معمولاً در انبارها ، سایتهای ساختمانی و مکانهای دیگری که نیاز به حمل بسیاری از مواد سنگین دارند استفاده می شود.

لیفتراک های هیدرولیک  برای بالا بردن بارهای سنگین به سیلندرهای هیدرولیک اعتماد می کنند. این سیلندرها به طور معمول در دو طرف کالسکه ، بالای چنگال ها قرار دارند. این سیلندرها هنگامی که با یک زنجیره بالابر همراه می شوند ، قادر به تولید قدرت کافی برای بالا بردن یا پایین آوردن موارد هستند.

در لیفتراک از هر دو سیلندر شیب و سیلندر بالابر استفاده می شود. سیلندرهای بالابر فقط در یک جهت حرکت می کنند و بیشتر قدرت را به دستگاه می رسانند. از طرف دیگر ، سیلندرهای شیب می توانند بارها را فشار داده و بالا بکشند.

 

از لیفتراک ها چه استفاده ای می شود:

سایت های ساختمانی: مصالح ساختمانی را در مسافت های طولانی و زمین های ناهموار حمل می کند

انبارها: برای بارگیری کامیون ها و تخلیه بار و انتقال و جابه جایی بارهای سنگین مورد استفاده قرار می گیرد.

عملیات بازیافت: مواد بازیافت را بارگیری کرده و به مناطق مرتب سازی مربوطه منتقل می کند.

بارگیری کشتی : بارگیری مواد دور و بر روی کشتی ها ، خصوصاً در صورت نیاز به بارگیری سریع

باز کردن جاده های مسدود از برف: هنگام برف شدید و برای باز کردن جاده های بسته شده مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

طبقه بندی های لیفتراک های هیدرولیک

لیفتراک ها نیز بر اساس طبقه بندی خود سازماندهی می شوند. هفت کلاس لیفتراک وجود دارد که توسط سازمان ایمنی و بهداشت شغلی  OSHA بیان شده است که اپراتورهای لیفتراک باید از نکات ایمنی لازم برای کار با  لیفتراک ها مطلع بوده و دارای گواهینامه در هر کلاس کیفتراک باشد.

 

 

اندازه های لیفتراک

اندازه لیفتراک ها بسته به عملکرد آنها متفاوت است. اگرچه آنها ماشین های همه کاره ای هستند ، اما شما با توجه به صنعت و فضای موجود خود به اندازه متناسب نیاز دارید.

اندازه لیفتراک های استاندارد معمولاً بین 1 تا 3 متر عرض و 2.5 تا 4 مترطول است. طول لیفتراک های فضای باز یا ناهموار می توانند بیش از 3 متر باشند. اندازه لیفتراک های راهرو باریک مانند دستگاه های واکی و لودرهای جانبی می توانند کمتر از 1.5 متر باشند. با این حال ، اگر از یک لیفتراک در محیط انبار استفاده می کنید ، مهم است که عرض راهرو را در نظر بگیرید. لیفتراک های استاندارد متعادل برای چرخاندن ، پیمایش و جابجایی موثر پالت ها به راهروهایی با عرض تقریبی 4 متر نیاز دارند.

 

اندازه گیری دیگری که باید در نظر گرفت قد است. بیشتر لیفتراک های استاندارد می توانند ارتفاعی بین 3.5 تا 5 متر داشته باشند ، اما لیفتراک های ویژه مانند telehandler می توانند بسته به اندازه ای که انتخاب می کنید ، تا 16 متر نیز بلند شوند.

 

عناصر یک لیفتراک

 

در حالی که اندازه نقش مهمی دارد ، لیفتراک ها به دلیل طراحی خاص خود دارای وزن چشمگیری هستند. عناصر اصلی یک لیفتراک ظرفیت بالابر ، مرکز بارگیری و پایداری آن است. لیفتراک ها توانایی های مختلفی در هر گروه دارند که باید در هنگام انتخاب یکی از این موارد در نظر گرفته شود.

 

ظرفیت بالابر

ظرفیت بالابر میزان وزنی است که لیفتراک می تواند با خیال راحت تحمل کند. این مقدار همچنین عامل مهمی در پایداری خودرو است - لیفتراک که وزن بیش از حد دارد پایدار نیست.

 

مرکز بارگیری

مرکز بار ، فاصله چنگال ها تا مرکز ثقل بار است. مقدار وزن بار ، زاویه بلند کردن و زاویه شیب متفاوت است. به عنوان یک اپراتور لیفتراک ، تا زمانی که به ظرفیت وزن ذکر شده توجه کنید و بار را متعادل نگه دارید ، نگران مرکز بار نخواهید بود.

 

ثبات

مثلث پایداری منطقه ای زیر لیفتراک است. این مرکز ثقل , نیروی مورد نیاز برای جلوگیری از واژگونی خودرو را حفظ می کند.

 

 

چگونه لیفتراک را انتخاب کنیم

از آنجا که انتخاب گسترده ای از سبک ها و مدل ها وجود دارد ، انتخاب یک لیفتراک دشوار است. خواه به دنبال اجاره لیفتراک برای پروژه بعدی خود باشید و یا خرید آن ، راهنمای ما انواع مختلف لیفتراک ، مزایای هر یک از تجهیزات و مدل های محبوب لیفتراک را برای کمک به انتخاب لیفتراک مناسب برای نیازهای شما پوشش می دهد.

 

لیفتراک ها از جنبه های مختلف متفاوت هستند ، از نوع سوخت و ترکیب لاستیک گرفته تا ظرفیت و ارتفاع بالابر. در نظر گرفتن این عوامل مختلف هنگام انتخاب لیفتراک مهم است.

برای انتخاب لیفتراک از بین انواع مختلف ، ابتدا باید فکر کنید که از لیفتراک چه استفاده ای می خواهید بکنید و به سوالات زیر با دقت پاسخ دهید تا اطمینان حاصل کنید که تجهیزات انتخاب شده شما به طور موثر و ایمن عمل می کند

ظرفیت را تعیین کنید. به چه وزنی نیاز دارید که بلند کنید؟

وزن سایت شغلی خود را محاسبه کنید. آیا زمین می تواند لیفتراک را حفظ کند؟

ارتفاع فضا را اندازه بگیرید. آیا لیفتراک شما می تواند از روزنه ها عبور کند؟

نوع درست سوخت را انتخاب کنید. آیا به انرژی باتری یا بنزین نیاز دارید؟

زمین را تحلیل کنید. سطح صاف است یا ناهموار؟

 

 

معروف ترین انواع لیفتراک امروزه در بازار وجود دارد:

لیفتراک انبار

لودر جانبی

لیفتراک بالابر

لیفتراک تلسکوپی

لیفتراک صنعتی

لیفتراک زمین ناهموار

جک پالت

واکی استیکر

 

ما در زیر به توضیح خواهیم داد که هر لیفتراک چیست ، برای چه کاری بهتر مورد استفاده قرار می گیرد به همراه برندهای معروف لیفتراک های هیدرولیک در دنیا

 

لیفتراک انبار

لیفتراک انبار شناخته شده ترین نوع بالابر است. این یک چرخ دستی بزرگ است که دو شاخه دوقلو از جلو امتداد دارد. معمولاً از این لیفتراک در تاسیساتی با تعداد زیادی کالای موجودی استفاده می کنید. این لیفتراک ها برای بارگیری و تخلیه پالت و مواد متعادل و همچنین برداشتن و حمل وسایل از وسایل نقلیه حمل و نقل بسیار مناسب هستند.

 

برخی از محبوب ترین مدل های لیفتراک انبار شامل Hyster 36-38T ، Komatsu 20  و  BX50 Hyster و لیفتراک برقی 3 چرخ Toyota است. بیشتر لیفتراک های صنعتی می توانند 2 تن وزن بردارند ، اما برخی از مدل های سنگین قادر به بالا بردن 10 تن نیز هستند.

 

در زیر چند نوع دیگر از لیفتراک های هیدرولیک آشنا شوید:

 لودر جانبی

نوع فرعی لیفتراک انبار ، لودرهای جانبی هستند که معمولاً در مراکز خدمات فولادی و تاسیسات تولیدی با وسایل سنگین و بزرگ یافت می شوند. اپراتور در یک محفظه کناری ایستاده و لودر جانبی اشیا را در کنار خود تخلیه می کند. لیفتراک های بار جانبی به دلیل عملکرد جانبی ، به راحتی می توانند در کنار قفسه ها بالا بروند و بدون نیاز به چرخش بارگیری و تخلیه کنند. این امر آنها را برای پیمایش در راهروهای باریک و جابجایی بارهای طولانی مانند الوار و لوله مناسب می کند. تویوتا ، شرکت ریموند ، ییل و هیوندای از برترین تولید کنندگان لودر جانبی هستند.

 

بالابر

لیفتراک ضد تعادل یک بالابر محبوب است که دارای ویژگی های چنگال در جلو و یک وزن در عقب خودرو برای تعادل وزن بار است. لیفتراک های ضد تعادل فاقد بازوی کششی هستند و به آنها توانایی حرکت مستقیم به سمت بار را می دهد. چند نوع مختلف لیفتراک ضد تعادل وجود دارد. نوع 3 چرخ برای شرایطی که اپراتور نیاز به چرخش و مانور در حلقه ها دارد ایده آل است. لیفتراک ضد تعادل ایستاده به اپراتورها این امکان را می دهد تا به راحتی بین بارها خاموش و روشن شوند. تولیدکنندگان مشهور میتسوبیشی ، تویوتا و تاج هستند.

 

لیفتراک تلسکوپی

که به عنوان لیفتراک تلسکوپی یا لیفتراک دستی نیز شناخته می شود ، دارای یک بازو و بازوی قابل ارتقا است و ترکیبی از جرثقیل و لیفتراک را ایجاد می کند. چنگال های دوقلو متصل به این بازو برای حرکت پالت از زمین استفاده می شود. یک لیفتراک تلسکوپی استاندارد قادر است 2 تن پوند مواد را از 5 متر در هوا بلند کند. این کامیون های حمل مواد برای دستیابی به فضاهای تنگ و زاویه های عجیب و غریب بسیار مناسب هستند.

 

به دلیل محبوبیت روزافزون و نیاز صنایع به لیفتراک ، تولیدکنندگانی مانند JCB ، Genie ، Bobcat ، Haulotte و Caterpillar انواع لیفتراک ها  با کیفیت بالا را تولید می کنند. مدلهایی مانند JLG 1644 در کارهای بزرگتر ماهر هستند ، در حالی که مدلهای دیگر می توانند بارها را تا 16 متر بلند کنند.

 

لیفتراک صنعتی

لیفتراک صنعتی ( همچنین لیفتراک با ظرفیت بزرگ نیز خوانده می شود )ویژگی های یک لیفتراک انبار را با یک لیفتراک تلسکوپی ترکیب می کند. گرچه نمی تواند از زاویه های دشواری به روشی که یک لیفتراک تلسکوپی می تواند برسد ، اما قادر است محموله های بسیار بالاتر از لیفتراک انبار و بارهای سنگین را از زمین بلند کند. لیفتراک صنعتی با حداکثر بالابر 13 تن شروع می شود. با این حال ، شما فقط در مشاغل تخصصی به چنین قدرتی نیاز دارید. دامنه کاربرد لیفتراک صنعتی در مقایسه با لیفتراک های تلسکوپی و انبار محدود است.

 

20 تولید کننده محبوب لیفتراک در بازار وجود دارد. تولید کننده های بزرگ شامل صنایع NACCO و میتسوبیشی است و برخی از مدل های محبوب دارای ظرفیت چشمگیر 15 تن هستند.

 

لیفتراک زمین خشن یا زمین های نا هموار

همچنین به عنوان لیفتراک دکل مستقیم شناخته می شود ، لیفتراک زمینی ناهموار به طور خاص برای مکان های کاری در فضای باز ، به ویژه در سطوح ناهموار طراحی شده است. این کامیون دارای لاستیک های محکم پنوماتیک است که به آنها کمک می کند تا از زمین سنگلاخی پیمایش کنند. لاستیک های مخصوص بیش از اندازه و نخ هستند ، به آنها تعادل و ثبات بهتری می دهد تا مواد را به راحتی منتقل کند. اگر بیشتر کارهای خود را در داخل محیط سر بسته انجام دهید بعید به نظر می رسد که هرگز به آن احتیاج داشته باشید ، اما لیفتراک های زمینی ناهموار برای استفاده در فضای باز و سایت های ساختمانی ضروری هستند.

 

مدل های معروف شامل JCB 950 و CASE 588H با گزینه های چهار چرخ محرک است. مزیت بزرگ دیگر لیفتراک های زمینی ناهموار این است که آنها می توانند بارهای بزرگ را بلند کنند - ظرفیت اکثر مدل ها 2 تن تا 4 تن است.

 

جک پالت

جک های پالت طبیعتاً تخصصی هستند. این لیفتراک ها که به عنوان کامیون پمپ نیز شناخته می شوند ، به دلیل کوچک بودن قادر به تحمل بارهای زیاد نیستند. در ازای تأمین برق ، جکهای پالت فضای کمی را اشغال می کنند و نسبت به سایر لیفتراک ها کوچکتر هستند در عین حال در راهرو ها و فضاهای تنگ می تواند مورد استفاده قرار بگیرد ولی قدرت آن نیز در حمل و جا به جایی بار نیز محدود تر از سایر مدل های لیفتراک است

 هزینه های خرید و اجاره جک پالت بسیار کمتر است.مدل های محبوب جک پالت شامل کامیون پالت Mighty Lift 20 36 36 اینچ و کامیون پالت برقی Vestil هستند. خریداران یا اجاره کنندگان می توانند جک پالت دستی یا جک پالت برقی را انتخاب کنند.

 

استکر واکی

استکرهای واکی از لحاظ ظاهری عجیب و خاص و از نظر کاربردی نیز خاص هستند. برخلاف سایر لیفتراک ها ، این وسایل حمل و نقل مواد کابین ندارند. در عوض ، کارگر از پشت استکر رد می شود و با استفاده از یک دسته متصل آن را هدایت می کند. مانند جک پالت ، این واحدها فاقد قدرت ، قدرت مانور یا سرعت هستند. با این حال ، آنها برای شرایطی که شما به یک جک پالت بلندتر نیاز دارید ایده آل هستند.

 

تولیدکنندگان فعلی لیفتراک واکی استکر شامل Hyster ، Jungheinrich و Toyota هستند. Toyota 6BWC20 برای بارهای 4000 پوندی ایده آل است ، در حالی که EMC 110 Jungeinrich برای راهروهای باریک مناسب است.

 

نوع دیگر لیفتراک هیدرولیک زیر دسته ای از  استکر واکی است که برای جمع آوری و تحویل مواد از انبار استفاده می شود. این ماشین ها با رسیدن به ارتفاع تا 10 متر ، برای بلند کردن اپراتورها تا قفسه های انبار و حمل واحدهای جداگانه طراحی شده اند. آنها برای انبار سفارش مشتری و امکانات ذخیره سازی هستند زیرا آنها می توانند یک یا دو واحد را انتخاب کنند نه اینکه پالت ها و بارهای کامل را پایین بیاورند. طراحی همه کاره آنها به این معنی است که آنها می توانند مواردی را در اندازه های مختلف از قطعات خودرو گرفته تا مبلمان اداره کنند.

 

لیفتراک با چنگال بلند

لیفتراک های چنگال بلند نوعی از لیفتراک هستند که عمدتا برای کارهای داخلی استفاده می شود. توانایی اصلی آن این است که می تواند چنگال های خود را به آن طرف محفظه گسترش دهد و به قفسه های انبار برسد به گونه ای که لیفتراک های استاندارد نمی توانند از آن استفاده کنند. همچنین  محفظه آن باز است که به اپراتور امکان دید بیشتر را می دهد. گرچه برای استفاده در فضای داخلی بسیار عالی است ، اما به دلیل ترخیص از زیر کالسکه ، به کامیون ها برای کار در فضای باز مناسب نباشید. UniCarriers ، Clark Materials و Yale برخی از با کیفیت ترین لیفتراک های دستی را تولید می کنند.

 

 

 

 

قطعات اصلی لیفتراک چیست؟

یک لیفتراک به لطف طراحی خود می تواند وزن زیادی را تحمل کند. ضمن اینکه باید ایمنی بار و اپراتور را نیز تضمین کند. قطعات لیفتراک ها بسته به مدل های متفاوت است. به عنوان مثال ، برخی از لیفتراک ها برای زمین های ناهموار مناسب ترند در حالی که برخی دیگر مناسب نیستند.

 این قسمتهای اساسی اکثر لیفتراک ها است

 

قسمت بارگیری: این قسمت مانند تکیه گاه بار را نگه می دارد و باعث می شود بار به عقب منتقل نشود.

محافظ بالابر: این قسمت از لیفتراک در صورت سقوط  بار از اپراتورها محافظت می کند.

کالسکه: کالسکه پایه لیفتراک است و روی ریل های دکل ثابت می شود تا به راحتی بالا و پایین برود.

چنگال: این شاخه ها هستند که بار را حمل می کنند.

دکل: دکل بار را بالا و پایین می آورد. همچنین دارای ریل های بهم پیوسته است که کنترل افقی را فراهم می کند.

ضد وزنه: از این وزن برای تثبیت لیفتراک و جلوگیری از بالابردن آن استفاده می شود.

منبع تغذیه: لیفتراک ها می توانند از طریق چیزهایی مانند سلول سوختی ، گاز پروپان ، بنزین ، موتور دیزل یا باتری تأمین شوند.

قاب کامیون: قاب پایه دستگاه است و تمام قطعات به آن متصل می شوند.

لاستیک ها: لیفتراک ها می توانند از لاستیک های بادی (به طور معمول در فضای باز استفاده می شوند) یا از لاستیک های جامد (که گاهی به آنها لاستیک بالشتک گفته می شود) استفاده کنند که هم در داخل خانه و هم در سطوح سخت و صاف استفاده می شود.

مهمترین قسمتهای لیفتراک سیستم هیدرولیک ، سیستم قرقره زنجیره ای و کنترلهای لیفتراک است. هر دو سیستم و کنترل ها برای قدرت و توانایی بالابری لیفتراک حیاتی هستند.

 

سیستم هیدرولیک لیفتراک چگونه کار می کند؟

سیستم هیدرولیک از یک سری سیلندر ، پیستون و مایعات برای بالا بردن و کاهش کارآمد بارهای لیفتراک استفاده می کند. پیستون های هیدرولیک به دکل های لیفتراک متصل می شوند.

 

بخشهایی از سیستم هیدرولیک لیفتراک های هیدرولیک

 

در اینجا چند قسمت از سیستم هیدرولیک لیفتراک آورده شده است تا قبل از درک نحوه کار با آن آشنا شوید:

 

دستگیره بالابر: اپراتور این دسته را فشار می دهد تا بار لیفتراک را کم یا زیاد کند. این دسته به پمپ موجود در پایه دستگاه متصل است.

پمپ: در صورت فعال شدن ، مایعات را از طریق لوله ای منتهی به هر دو سیلندر هیدرولیکی هدایت می کند.

سیلندرهای هیدرولیکی: این لوله ها از یک لوله توخالی تشکیل شده اند که از یک طرف بسته می شود تا مایعات را به دام بیندازد. در انتهای دیگر یک پیستون متحرک و روغن کاری شده مجهز شده است.

نحوه کار سیستم هیدرولیک به شرح زیر است:

 

1. مایعات از طریق شیر مخصوصی وارد سیلندر هیدرولیکی می شود که به آن اجازه می دهد. با افزایش مایعات در استوانه ، فشار افزایش یابد.

 

2. هنگامی که فشار در سراسر ناحیه سر پیستون وارد شود ، نیروی رو به بالا ایجاد می شود.

 

3. پیستون در نتیجه نیروی زیر آن به سمت بالا حرکت می کند. این باعث افزایش مایعات و کاهش فشار می شود.

 

4- تعادل فیزیکی در این مرحله زمانی حاصل می شود که در یک ارتفاع معین ، نیروی مایعات برابر با نیروی نزولی بار لیفتراک باشد.

 

سیستم قرقره زنجیر غلتکی لیفتراک چگونه کار می کند؟

چنگالهای دستگاه که بار را حمل می کنند با یک جفت قرقره زنجیر غلتکی به قاب متصل می شوند. تکیه گاه قرقره دنده ای است که در بالای دکل یافت می شود.

 

نحوه کار سیستم قرقره زنجیر غلتکی به شرح زیر است:

 

1. پیستون های هیدرولیکی دکل ها را به سمت بالا هل می دهند.

 

2. چرخ دنده های مستقر بر روی دکل به زنجیر غلتک فشار داده می شوند.

 

3. دکل ها به سمت بالا حرکت کرده و چنگال را به سمت بالا می کشند.

 

دکل ها فقط در صورت چرخش دنده در جهت عقربه های ساعت و بالا بردن چنگال می توانند به سمت بالا حرکت کنند. این بدان دلیل است که یک طرف زنجیر به قاب لیفتراک متصل است

 

 

کنترل های لیفتراک

کنترل های اصلی یک لیفتراک برای فرمان و بلند کردن است. اگرچه ساده به نظر می رسد ، اما درک اینکه این دو کار چگونه به یک اپراتور کمک می کند تا با خیال راحت و کارآمد کار را انجام دهد

 

کنترل های فرمان

کنترل های فرمان مشابه مواردی است که می توانید در یک گلف اتومبیل یا یک ماشین معمولی پیدا کنید. یک لیفتراک دارای پدال شتاب ، شکست ، فرمان ، دنده جلو و دنده عقب است. با این حال ، لیفتراک ها از فرمان چرخ عقب استفاده می کنند ، به این معنی که فرمان چرخ ها را در عقب کنترل می کند. این برای لیفتراک ها بهتر عمل می کند زیرا اپراتورها هنگام حمل بار از دقت و کنترل چرخش بیشتری برخوردار هستند.

 

کنترل های بالابر

کنترل های بالابر از یک اهرم برای حرکت بار به بالا و پایین و دیگری از کج شدن بار به جلو و عقب استفاده می کنند. هل دادن اهرم بلند کردن به جلو ، بار را به سمت بالا حرکت می دهد در حالی که آن را به عقب حرکت می دهید ، آن را به سمت پایین حرکت می دهد. شیب ، اما کمی پیچیده تر است.

 

عملکرد شیب شامل دو سیلندر هیدرولیکی دیگر است که در پایه دکل ها یافت می شود. مواردی که هنگام حرکت اهرم شیب به هر دو جهت اتفاق می افتد:

 

به جلو: هوا به داخل محفظه پمپ می شود. بالا رفتن سطح فشار ، سر پیستون را رانده و منجر به کج شدن دکل از قاب می شود.

برگشت: هوا به آرامی از محفظه آزاد می شود و هوا در جفت سیلندرهای دیگری که قبلاً از سیستم هیدرولیک ذکر کردیم ، پمپ می شود. وقتی آن پیستون ها آن جفت سیلندر را به جلو هل می دهند ، دکل ها به سمت خودرو خم می شوند.

 

 

  • ۰۰/۰۶/۰۶
  • مهراد ابراهیمی

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی